Search
  • Ibrahim Mahmuti

9th Tetova International Film Festival – ODA 2020

Dear Film lovers, we are excited to present you our program for this year’s edition which will be held from 9th – 15th October 2020! A total of 65 films, from which 50 films will compete this year at the 9th Tetova International Film Festival – ODA from total 3167 films submitted for the Festival from 122 countries all around the world!

Categories of Tetova International Film Festival – ODA are:

Cine Balkan Panorama (Feature Film):

Zana – Antoneta Kastrati – Kosovo/Albania – 97’

My lake – Gjergj Xhuvani – Albania/North Macedonia – 100’

Tetovo Twilight – Biljana Garvanlieva – North Macedonia – 63’

The Flying Circus – Fatos Berisha – Kosovo/Albania/North Macedonia – 115’

UNFORGETABLE SUMMER – Besnik Bisha – Albania/North Macedonia – 90'

Cine European Panorama:

Exile – Visar Morina – Germany/Belgium/Kosovo – 121’

Another Round (Drunk) – Thomas Vinterberg – Denmark – 115’

A Tale of Three Sisters – Emin Alper – Turkey/Germany/Netherlands/Greece – 108’

How to Be a Good Wife – Martin Provost – France – 109’

Special Screening:

Lake – Fatos Lumani, Bajram Bajrami – North Macedonia – 15’

Nezo – Merita Çoçoli – North Macedonia – 52’

Romeo and Juliet – Sabedin Selmani, Berat Asani – North Maedonia – 20’

Cine Children’s Panorama:

Pinocchio – Matteo Garrone – Italy/France/UK – 125’

Hacker - Poul Berg – Denmark – 97’

Cine Retro Panorama:

I Even Met Happy Gypsies – Aleksandar Petrovic – Ex-Yugoslavia – 94’ (In homage to Bekim Fehmiu)

Kino Mobile (Open Air Cinema) – Tetovo, Gostivar, Kicevo, Debar, Struga

Phantom Boy – Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol – France – 84’

The Incredible Story of the Giant Pear – Philippe Ainstein Lipsky, Jurgen Lerdam and Amelie Nessby Fick – Denmark – 84’

Little Gangster – Arne Toonen, Arent Jack – Netherland – 102’

Win Panorama:

– This category includes: Short Fiction, Short Documentary, Short Animation, Student films from all countries around the world! (In Competition)

Best Short Film

Best Short Documentary

Best Short Animation

Best Student Film

Win Panorama – Short Fiction:

DA YIE – Anthony Nti – Ghana/ Belgium – 20’

Evidence – Lum Radoniqi – Kosovo – 20’

HARBOR – Paul Marques Duarte – France – 25’

Identity – Erman Memedi – North Macedonia – 24’

IMPACT – Hector Romance – Andorra – 15’

LOVE THY NEIGHBOUR – Amanda Aagard, Alexander Toma – Sweden – 15’

NOVEMBER 1ST – Charlie Manton – United Kingdom – 25’

Salon – Zgjim Terziqi – Kosovo – 14’

SHOE LACES – Iuliia Tamtura – Ukraine – 6’

SIN CIELO – Jianna Maarten – United States – 25’

STICKER – Georgi M. Unkovski – North Macedonia – 19’

The 4th Floor – Pedram Ganji – Iran – 18’

The Baby – Ben Apolloni – North Macedonia – 15’

THE COCAINE FAMINE – Sam McMullen – Ireland – 13’

THE CONVERSATION – Daniel Paida Larsen – Norway – 10’

The Kestrels – Szabó Szonja – Hungary – 17’

THE LAST IMAGE OF FATHER – Stefan Djordjevic – Serbia/Greece/Croatia/Slovenia – 20’

The Passenger – Alexander Bruckner – Austria – 18’

THE PRESSURE POINT – Luka Knezevic – Czech Republic – 20’

𝗕𝗟𝗨𝗘 𝗠𝗔𝗧𝗧𝗘𝗥 – Andrea Gatopoulos – Italy – 15’

Win Panorama – Short Documentary:

(M)Orpheus – Paul Levit – Spain – 3’

65 Roses – Murat Zherka – North Macedonia – 16’

A Bohemian Musician – Rochak Sahu – India – 13’

AVATARA – Nadav Harel – Israel – 25’

Butterfly Man – Enis Manaz – Turkey – 5’

Dima's Game – Oussayma Canbarieh – Canada – 24’

Font of Infamy – Savvas Constantinou – Cyprus – 9’

Mother – Vitali Gaidarji – Moldova – 19’

Ours – Sead Šabotić – Montenegro – 15’

Quarantine Dreams – Elvina Nevardauskaite – Lithuania – 7’

The Voices of Men – Jonny White – United Kingdom – 11’

The white sheets – Pandeli Ceco – Albania – 5’

Trio – Agnese Laposi, Benjamin Bucher – Switzerland – 23’

UNDER A SHINY SKY – AHMED MÜCAHID AYDOĞAN – Syria – 13’

WHY IS MOM ALWAYS CRYING – Karmen Obrdalj – Bosnia and Herzegovina – 15’

Win Panorama – Short Animation:

BLIND FAITH – MAAC POWAI – India – 3’

Ékdúō – Matilde Camacho, Filipa Fernandes – Portugal – 3’ Final Act – Miguel Amendola-Borrallo, Clara Obeidi, Yohan Gantelet, Lucie Krencker, Geoffrey Rakotoarisoa, Antonin Géral-Ariès – France – 8’

Miles to Fly – Kua Soo Kuan – Malaysia – 7’

Monachopsis – Kim Aleksander Strandli – Denmark – 4’

Win Panorama – Student:

A Moment of Love – Julian Rachev – Bulgaria – 30’

Candy Apples – Hana Bucalija – Kosovo – 9’

Grace – Arian Selimi – North Macedonia – 10’

Neon Hearts – Ana Jakimska – North Macedonia – 16’

Nuclear Shadows – Marek Leszczewski – Poland – 15’

Refugee by Mistake – Andre Diwisch – Germany – 30’

Restart – Julian Tałandziewicz – Poland – 20’

THERESE – Fabiana Serpa – Switzerland – 30’

Twisted – Batuhan Ibrahim – North Macedonia – 18’

WIKI – Veronica Andersson – Poland – 29’


116 views
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

All rights reserved ©TIFFODA

Created by Studio MARUBI

2018